Staff Directory

Administrators

Carolyn Jensen

Principal

James Coghill

Assistant Principal

Marsie Fisk

Assistant Principal

Dianne Jewell

Assistant Principal

Main Office

Bobbi-Jo McMillan

Head Secretary

Kerry Campbell

Secretary

Jayelle Girod

Secretary

Stacey Wagner

Secretary

Debra Miller

Business Coordinator

Sharon Boot

Student Records Clerk

English

Jennifer Onysko

Lead Teacher, English

Ryan Chiles

Teacher, English

Karley Guthrie

Teacher, English

Carolyn Harrison

Teacher, English

Tina Hertz-Kleptow

Teacher, English

Analee McAllister

Teacher, English

Jody McPherson

Teacher, English

Scott Olsen

Teacher, English

Mathematics

Elechia Kaye

Lead Teacher, Mathematics

David McDougall

Teacher, Mathematics

Mitchell Normand

Teacher, Mathematics

Jennifer Ropert

Teacher, Mathematics

Kristen Tjostheim

Teacher, Mathematics

Robin Boleski - On Leave

Teacher, Mathematics

Science

Nabeel Khan

Lead Teacher, Science

Michelle Campbell

Teacher, Science

Robin Duncan

Teacher, Science

Darryl Fedorak

Teacher, Science

Brittany McGonigal

Teacher, Science

Heather O'Grady

Teacher, Science

Simon Ropert

Teacher, Science

Nick Carter

Lab Technician

Social Studies

Charla Jo Guillaume

Lead Teacher, Social Studies

David Bridgeman

Teacher, Social Studies

Ryan Chiles

Teacher, Social Studies

Dawn Kissel

Teacher, Social Studies

Ian McGann

Teacher, Social Studies

Scott Olsen

Teacher, Social Studies

Jon Tollestrup

Teacher, Social Studies

Career & Technology Studies (CTS)

Dylan Richardson

Lead Teacher, CTS - Mechanics

Arthur Clarke

Teacher, CTS - Construction

Jessica Gardner

Teacher, CTS - Cosmetology

Ryan Harrison

Teacher, CTS - Fabrication

Neil Lindstrom

Teacher, CTS - Computer Science (Semester 1) & Video Broadcasting

Andrew McCann

Teacher, CTS - Mechanics

Ian McGann

Teacher, CTS - Communication Technology

Erika Oshiki

Teacher, CTS - Communication Technology

Wendy Payne-Stecyk

Teacher, CTS - Foods

Christina Thomas

Teacher, CTS - Sports Medicine

Troy Stuckey

Teacher, CTS - Business

Fine Arts

Peter Gee

Teacher, Art

Mona Holton

Teacher, Music, Instrumental Music & Concert Band

Kevin Tokarsky

Teacher, Drama

Second Languages

Analee McAllister

Teacher, German

Erika Oshiki

Teacher, Japanese

Meaghan Veinot

Teacher, French

Physical Education

Amanda Small

Lead Teacher, Physical Education & Wellness

James Drolet

Teacher, Physical Education / Athletic Coordinator

Craig Greer

Teacher, Physical Education

Kevin Schurack

Teacher, Physical Education

Miscellaneous Departments

Michelle Campbell

Teacher, Psychology

Ian McGann

Teacher, Innovation & Technology

Erika Oshiki

Teacher, Yearbook

Mike Partington

Dual Credit / Registered Apprenticeship Program (RAP) Lead

Student Services

Leanne Traverse

Lead Teacher, Student Services

Meghan Cox

Counsellor, Grade 11

Jordan Mazereeuw

Counsellor, Grade 12

Sharla Nuijens

Counsellor, Grade 10

Gord Marshall

School Resource Officer

Wendy Sorenson

Student Services Secretary

Learning Commons

Melissa Bezushko

Learning Commons Technician

First Nations, Métis and Inuit (FNMI)

Leanne Traverse

Indigenous Graduation Coach

Sydney Kumar

FNMI Liaison

Diverse Learning Needs

Sarah Chapotelle

Teacher, LAWS

Joy Currie

Teacher, LAWS

Janine Moisan

Teacher, Knowledge & Employability

Shelly Druggett

Educational Assistant

Pat Ennis

Educational Assistant

Liane Nernberg

Educational Assistant

Danielle Schultz

Educational Assistant

Terry Skow

Educational Assistant

Laura Smith

Educational Assistant

Tanya Welfl

Educational Assistant

Sheila Williams

Educational Assistant

Custodians

Guy Osborne

Head Custodian

Rey Baguio

Custodian

Lorlyn Cristobal

Custodian

Margaret Humphrey

Custodian

Christopher Malley

Custodian

Crystal Stockley

Custodian